UUS RAPORT: Power2X soovib hävitada kõrge kaitseväärtusega loodusmetsa tehnoloogia nimel, mille perspektiivitust kinnitab ebaõnnestumiste jada

Biofuelwatchi ja Päästame Eesti Metsad MTÜ ühisraport Pärnus kavandatava Power2X projekti kohta.

Täna avaldasid kaks keskkonnaorganisatsiooni, MTÜ Päästame Eesti Metsad ja Euroopa/USA MTÜ Biofuelwatch, raporti Pärnusse plaanitud tohutu biometanooli tehase kohta. Seda tahab Hollandi idufirma Power2X ehitada Pärnusse alale, kus kasvab mets, millest üle 11 hektari on vääriselupaik. Keskkonnaühendused kutsuvad kohalikke ja riiklikke otsustajaid üles mitte võtma Power2X lubadusi ja väiteid pimesi tõsiselt, vaid uurima teiste ettevõtete kogemusi sarnaste tehnoloogiatega, sest need on kõik ebaõnnestunud.

Almuth Ernsting, Biofuelwatchi kaasjuht tundis idufirma plaanist esmakordselt kuuldes déjà vu tunnet. “Oleme näinud, kuidas valitsused ja kohalikud omavalitsused mujal sarnastest lubadustest lummatud on olnud. Nende lubaduste tulemus on olnud tööstuse varemed ning raisatud toetused. Paljude kohalike jaoks olulise väga liigirikka metsa hävitamine projekti nimel, mis näib olevat vaid idufirma spekulatiivne ettevõtmine ja suurima tõenäosusega ka ebaõnnestub, on väga häiriv ja seda ei tohiks lubada.”

Power2X väidab, et soovib muuta aastas 1 miljonit tihumeetrit puitu pooleks miljoniks tonniks metanooliks. Selleks plaanitakse kasutada tehnoloogiat, mis hõlmab esmalt puidu gaasistamist, seejärel sünteesgaasi puhastamist ja lõpuks selle metanooliks muutmist. Nagu raport näitab, ei ole keegi seni edukalt sellist tehnoloogiat metanooli tootmiseks kasutanud. Küll aga on olnud mitmeid projekte, kus ettevõtted on proovinud valmistada muid tooteid puidu või jäätmete gaasistamise ja sünteesgaasi töötlemise teel. Kõik need projektid on lõppenud ebaõnnestumisega. Mõnel juhul on see põhjustanud suuri majanduslikke kaotusi nii avalikkusele kui ka investoritele ning tekitanud keskkonnakahjusid.

Farištamo Eller keskkonnaorganisatsioonist Päästame Eesti Metsad rõhutas, et sellised vanad, puhkeväärtusega metsad nagu Pärnus, on haruldased. “Eesti maismaa-aladest on selliseid metsi säilinud vaid veidi üle 1%. Sellisesse kohta ei tohiks vabrikut planeerida, sest see hävitaks alles jäänud väärtusliku metsakoosluse. Miks mitte rajada hoopis vääriselupaiga erilisust tutvustav õpperada. Eelmisel nädalal avati selline näiteks Tallinnas. Tuleb aru saada, et metsa hävitades oleks tegemist tagasipöördumatu otsusega: me kas hoiame seda metsa või kaotame. Vääriselupaikade liigirikkust ei saa ümber tõsta ega kunstlikult taastada. Sarnane metsakooslus kujuneb mujal vähemalt paar sajandit,” lisas Eller.

Raport on eestikeelsena SIIN.

Raport on inglisekeelsena siin:  www.biofuelwatch.org.uk/2024/power2x-parnu/