Musträstas

Paljud linnaelanikud veedavad musträstaga terve talve koos. Eriti aedlinnades meeldib musträstale niivõrd, et ta ei näe mingit mõtet riskantset rännuteed ette võtta. Kompostihunnikud, solgiaugud ja lindude toidumajad katavad ju talveperioodiks rikkaliku laua. Igal juhul, kui „rikkalik” on ehk veidi liialdatud, siis vähemalt „elab ära”. Aedadel on ju lisaks ka see hea omadus, et põõsastele kipub marju külge jääma. Ei pruugi iga aiapidaja nii pedant olla, et iga viimasegi mammu moosi sisse keedab. 

Tänu sellele, et musträsta menüü on mitmekülgne, saabki ta meil aastaringselt hakkama. Seda muidugi inimese läheduses, mitte metsas. Suvel maitsevad musträstale vihmaussid. Need on ta lemmikud. Aga ka mitmesugune muu loomne toit sobib – lehetäid näiteks, samuti mitmesugused muud putukad ja isegi konnakullesed. Toitu otsib ta tavaliselt maapinnalt ning isegi armastab siblida lehekõdus, nagu seda oleme harjunud kodukanade puhul nägema.

Märtsis on musträsta lauluhooaeg alanud. Tõsi küll, soojadel talvedel, nagu seda ka tänavune oli, ei mallanud mõni rästas detsembriski nokka kinni hoida, kuid kevadel on juba kõik kohad musträsta laulu täis. Rännult tulnud linnud jõuavad tagasi märtsi teises pooles või aprilli alguses. 

Musträsta laul on aga tähelepanuväärne. Seda peetakse isegi kõige musikaalsemaks linnulauluks üldse. Ei tea, et oleks veel mõni muu linnulaul, mis oleks nii paljusid muusikuid inspireerinud. Kasvõi Paul McCartney`t, kelle sulest ilmunud loo „Blackbird” võib leida legendaarse The Beatles`i repertuaarist. Kitarril püüab musträsta laulu järele mängida inglise kitarrilegend Jeff Beck oma plaadil „You Had It Coming”. Koos ja vaheldumisi musträstaga aga laulab oma viimasel plaadil „Aerials” diiva Kate Busch.

Musträstas esitab oma nukrakõlalist flöödihäälset muusikateost kõrgel kuuseladvas või teleantennil või muul väljapaistval kohal. Kõige hoogsam on laul varajastel hommikutundidel, juba ammu enne päikesetõusu ning samuti hilistel õhtutundidel, mil lakkab alles ligi tund peale päikese loojumist. Algavad Paul McCartney laulureadki: „Blackbird singing in the dead of Night…”.

Kui laul on täitnud oma esmase eesmärgi ning paariline leitud, läheb kohe pesaehituseks lahti. Koos oma tumepruuni kaasaga on süsimust kauni kollase nokaga musträstahärra agar lastekasvataja. Suve jooksul kasvatatakse üles vähemalt kaks, sageli ka kolm pesakonda poegi. On teada ka juhus, mil sirgus suureks neli pesakonda! Pesitsemiseks võidakse kasutada sama pesa, aga mitte alati. Metsas ehitab musträstas pesa kõige sagedamini kuusele, linnatingimustes sobivad selleks aga hästi ka lillekastid, rõdud ja aknakarniisid. Aga isegi siis, kui pesa asub inimtegevuse keskel, suudab musträstapaar seda hoolega varjata. Pesale lähenetakse ettevaatlikult, tavaliselt maad mööda ning inimesega kohtumist pesa juures välditakse. Seesama lind, kes silmatorkavas paigas laulu esitab, oskab vajalikul hetkel märkamatuks jääda.

i.